Eksperci zalecają rozpoczęcie treningu czystości szczeniaka, gdy jest on w wieku od 12 do 16 tygodni. W tym momencie zwierzak ma już wystarczającą kontrolę nad ruchami pęcherza i jelit, aby nauczyć się kontrolować wypróżnianie.

Czas szkolenia szczeniaka

Zazwyczaj przyswojenie pewnych zachowań co do czystości zajmuje szczeniakowi 4-6 miesięcy, ale niektóre pieski mogą potrzebować nawet roku. Będzie to dla ciebie trudny rok, nie tyle dlatego, że zwierzę może brudzić mieszkanie – przede wszystkim, wymagać będzie od ciebie cierpliwości i żelaznej konsekwencji.

Czas treningu zależy między innymi od wielkości psa - mniejsze rasy mają mniejsze pęcherze oraz szybszą przemianę materii, przez co muszą załatwiać potrzeby znacznie częściej, przez to może zwyczajnie nie zdążyć we wskazane miejsce.

Podczas treningu nie martw się, jeśli pojawią się niepowodzenia.

Początek wychowania psa

Zwierzęta na ogół nie załatwiają potrzeb fizjologicznych w posłaniu. Dlatego rozwiązaniem godnym rozważenia jest umieszczenie szczeniaka w dość małej przestrzeni – klatce kennelowej, transporterze, skrzynce – oczywiście na tyle dużej, by mógł wstać i obracać się wokół własnej osi. Z pojemnika zwierzę należy wyjmować na zabawę kilka – kilkanaście razy dziennie, dbając o to, by załatwiało się w tym czasie. W ten sposób szczeniak nauczy się czekać z potrzebą aż wyjdzie „na zewnątrz”. To dobry początek.

Jak nauczyć szczeniaka czystości?

Upewnij się, że dysponujesz odpowiednią wyprawką: w sklepie zoologicznym kupisz maty chłonne, które są najwygodniejszą metodą treningu. Możesz rozważyć też kuwetę dla szczeniąt. Oprócz zdrowej karmy przeznaczonej na regularne posiłki, zaopatrz się w przysmaki dla psa, które pozwolą ci nagrodzić czworonoga za właściwe zachowanie.

By przewidzieć, kiedy pies będzie chciał się załatwić, utrzymuj precyzyjny harmonogram karmienia, nie pozwalaj psu podjadać między posiłkami. Wyjątkiem może być smakołyk, który szczeniak dostanie, jeśli wypróżni się we właściwym miejscu.

Rano wyjmuj szczeniaka z jego legowiska, połóż go na podkładzie absorbującym dla szczeniąt i poczekaj, aż się załatwi. Następnie powtarzaj tę czynność regularnie, w zależności od potrzeb psa w odstępach od pół godziny do godziny. Po czym poznać, że pies musi się załatwić? Będzie kręcił się wokół własnej osi, skakał, szczekał, wąchał podłoże. Często dzieje się to po wybudzeniu z drzemki i po posiłkach.

Za każdym razem zabieraj szczeniaka w to samo miejsce, najlepiej jeśli będzie znajdować się blisko wyjścia – ułatwi to przejście do następnego etapu treningu, czyli nauki załatwiania się na zewnątrz.

Niepowodzenia w szkoleniu psa domu

Wpadki zdarzają się często u szczeniąt w wieku do jednego roku. Przyczyny załatwiania się poza wyznaczonym miejscem są różne. Młody wiek, zbyt rzadkie chodzenie ze szczeniakiem do „toalety”, czyli na matę chłonną, zmiana otoczenia, stresujące wydarzenie itp. Takich wpadek nie da się uniknąć, jeśli jednak trening nie przynosi poprawy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć problem medyczny.

Karanie szczeniaka za załatwienie się w nieodpowiednim miejscu nie ma żadnego sensu i przyniesie niepożądane skutki. Jeśli zareagujesz po fakcie, zwierzę będzie bać się ciebie, a karę skojarzy z twoją osobą, a nie z niepożądaną czynnością. Szczenięta nie są w stanie intelektualnie połączyć twojego gniewu z ich wypadkiem. Jeśli jednak złapiesz szczeniaka na gorącym uczynku, możesz na przykład głośno klasnąć, aby wiedział, że zrobił coś nie do przyjęcia. Następnie zanieś go we właściwe miejsce.

Usuwając odchody z niepożądanego miejsca, warto użyć specjalistycznego środka pochłaniającego psie zapachy, by całkowicie wyeliminować zapach, który mógłby przyciągnąć szczeniaka z powrotem w to samo miejsce.

Nauka czystości u szczeniąt wymagać będzie cierpliwości. Jeśli wychodzisz do pracy, możesz potrzebować pomocy członka rodziny lub znajomego, który zadba o psa w ciągu dnia. Jest to okres, który będzie procentował przez kolejne lata, dlatego warto się zaangażować. W tym czasie tworzysz także więź z psem, która zaowocuje zaufaniem i przywiązaniem.

Polecane produkty:

KERBL Miska ceramiczna, 500 ml, beżowo-pomarańczowa
ADBI Ciastka mini mix [C15] 1kg