Przejazd z psem poza granice naszego kraju wymaga posiadania odpowiednich dokumentów, nawet jeśli znajdujemy się na terenie Unii Europejskiej. Z tego artykułu dowiesz się, co powinny one zawierać i w jaki sposób można je wyrobić.

Aby zgodnie z przepisami prawa przekraczać granice unijne, musimy zadbać o to, by nasz pies był zachipowany (alternatywnie, może posiadać identyfikacyjny tatuaż, jeśli wykonano go przed rokiem 2011), zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i przebadany.

Co zawiera paszport dla psa?

Podobnie, jak zwykłe, „ludzkie” dokumenty, paszport psa zawiera jego datę urodzenia i podstawowe dane na temat wyglądu. W tym przypadku chodzi o rasę, umaszczenie i cechy szczególne. Znajdzie się w nim także nazwisko właściciela oraz dane lekarza weterynarii wystawiającego dokument.

Ponadto, paszport dla psa zawierać musi alfanumeryczny kod chipu lub tatuażu identyfikacyjnego, który pies koniecznie musi posiadać, datę wykonania odpowiedniego badania przeciw wściekliźnie (przepisy określają, że musi być to badanie wykonane metodą miareczkowania) oraz inne informacje na temat jego stanu zdrowia.

Przepisy w krajach Unii Europejskiej są z reguły ujednolicone, jednak bywają wyjątki. Na przykład terytoria Finlandii, Irlandii i Malty są wolne od tasiemca bąblowca (Echinococcus multilocularis), dlatego, by pies nie przeniósł wraz z kałem tego pasożyta, przed wyjazdem do tych krajów musi być odrobaczony. Takie same przepisy mają Norwegia i Irlandia Północna.

Gdzie wyrobić paszport dla psa?

Prawo do wystawienia takiego dokumentu ma każdy prowadzący gabinet weterynarz. Wystawienie paszportu dla psa nie jest drogie – należy przygotować się na wydatek rzędu stu złotych, a kwota ta jest ustalana urzędowo. Paszport taki nie traci ważności, jednak musi być aktualizowany. Szczepienia przeciwko wściekliźnie ważne są rok, a większość krajów Europy wymaga, by od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 21 dni (dla przykładu, w przypadku Stanów Zjednoczonych, jest to 30 dni. Inne kraje mają oczywiście własne przepisy).

Unijne świadectwo zdrowia

Jeśli podróżujesz ze zwierzęciem w celach komercyjnych (lub niekomercyjnych, ale towarzyszy Ci więcej niż pięć czworonogów), oprócz zapasu karmy dla psa, ulubionych psich zabawek i mnóstwa przysmaków, zabrać musisz także dokument o nazwie Unijne Świadectwo Zdrowia. Sporządza je według standardowego dokumentu wspólnoty lekarz weterynarii. Datowane musi być na maksymalnie 10 dni przed przekroczeniem granicy. Świadectwo takie pozostaje ważne przez cztery miesiące, chyba, że w między czasie upłynie ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Przygotowując psa do podróży, odwiedź sklep zoologiczny, by zadbać o odpowiednie akcesoria, w tym o transporter, który musi mieć taką konstrukcję, by służby graniczne mogły odczytać kod chipu bez wyjmowania zwierzęcia. Przydadzą się też składane miski podróżne i maty chłonne, którymi warto od środka wyłożyć transporter.

Polecane produkty

ZOLUX Transporter MIDI GULLIVER kol. niebieski [96176]
ADBI Ciastka happy haper [C05] 1kg
MPS MP Transporter P-Bag Niebieski