Kiedy wrogość między psem i kotem już zaistnieje, zdecydowanie trudniej ją wykorzenić, dlatego warto odpowiednio się przygotować do procesu zaznajamiania rezydenta z nowym lokatorem. Im młodsze zwierzęta, tym szybciej powinny sobie zaufać, ale dorosły pies również może zaprzyjaźnić się z kilkuletnim kotem.

Kiedy wprowadzasz nowych puszystych członków do swojej rodziny, upewnij się, że rezydenci są na to gotowi. Oceń ich stan zdrowia, zastanów się, czy nie są zbyt zestresowani, czy ostatnio w ich życiu nie dochodziło do zbyt wielu zmian – kolejna może bowiem przepełnić czarę i zwierzak popadnie w chroniczny stres, mogący objawiać się agresją, problemami z jedzeniem czy z wypróżnianiem się. Kot czy pies musi czuć się bezpiecznie, być dobrego zdrowia i ufać swoim opiekunom, by móc zaakceptować przyszywane rodzeństwo, z którym będzie musiał dzielić przestrzeń i zabawki.

Zamień zapachy

Podczas gdy ludzie polegają głównie na wzroku, zwierzęta, takie jak koty i psy, wykorzystują do oceny sytuacji także węch. Dlatego popularną strategią ułatwiającą zaprzyjaźnienie się zwierząt, jest podrzucanie im nawzajem swoich zapachów. Przynieś do domu kocyk, na którym spał kot, i pozwól, by pies go obwąchał. Możesz zamieniać legowiska i zabawki. Rozpoznawanie i akceptacja zapachów jest ważnym procesem, przez który zwierzęta muszą przejść, zanim będą mogły się dogadać. Po tygodniu lub dwóch, możesz zdecydować się na przedstawienie ich sobie, ale pamiętaj, że pierwsze spotkanie powinno być krótkie. Dobrze byłoby, aby uczestniczyły w nim dwie osoby, mogące trzymać zwierzęta na dystans.

Wprowadzenie do domu psa

Koty to zwierzęta terytorialne. W naturze nie tworzą stad, i choć potrafią stworzyć silną więź emocjonalną zarówno z innymi zwierzętami, jak i z ludźmi, niechętnie akceptują nowych mieszkańców swojego terytorium. Jeśli przyprowadzasz psa do domu, w którym mieszka kot, musisz to zrobić w taki sposób, aby rezydent nie czuł, że jego przestrzeń życiowa jest zagrożona. Staraj się trzymać psa z dala od ulubionych obszarów kota, czyli tych, w których śpi lub chowa się. Przygotuj „bezpieczne miejsca”, do których kot może uciec i ukryć się przed psem, gdy poczuje się zagrożony. Powinny być one na tyle wysoko, by pies nie miał do nich dostępu. Może to być na przykład przestrzeń na lodówce czy półka z książkami.

Nowy kot w domu z psem

Jeśli planujesz powiększyć swoje domowe stado o kota, zadbaj o to, by wcześniej nauczyć psa komend, takich jak „siad”, „zostań” i „waruj”. Dzięki temu będzie ci łatwiej nauczyć go, że gonienie za nowym kolegą jest niedopuszczalne. Wiele psów jest niezwykle podekscytowanych, gdy po raz pierwszy widzą kota. Ich nadmierna reakcja, skakanie i szczekanie, może sprawić, że kot zareaguje strachem lub agresją. Dlatego pierwsze spotkanie musi być krótkie, pies powinien być na smyczy, a kot przebywać w zamkniętym transporterze, tak, by pies nie mógł go dotknąć. Postaraj się powstrzymać rezydenta przed nadmiernym szczekaniem.

Pierwsze spotkanie

Jeśli do domu przynosisz psa, trzymaj go w miarę możliwości na rękach i na krótkiej smyczy Flexi. Jeśli kota – koniecznie pozostaw go w zamkniętym transporterze. Daj zwierzętom kilka minut na przyzwyczajenie się do swojej obecności, nie pozwalając, by się dotykały. Następnie, rozdziel zwierzęta, umieszczając je w osobnych pomieszczeniach. Nowy zwierzak potrzebuje kilku godzin, by oswoić się z nową okolicą. Kilka kolejnych spotkań również powinno być krótkich. Przez następne dni, zwiększaj częstotliwość spotkań i ich długość, wciąż jednak dbając o to, by między zwierzętami była bariera. Możesz trzymać psa na smyczy, schować kota do transportera lub zastosować na przykład bramkę dziecięcą do blokowania przejścia. Jeśli widzisz, że zwierzęta się stresują, zmniejsz częstotliwość spotkań.

Wiek zwierząt a ich wzajemna akceptacja

Zaprzyjaźnienie ze sobą zwierząt jest zdecydowanie łatwiejsze, kiedy przynajmniej jedno z nich jest młode. Dobrze zsocjalizowany dorosły kot zwykle nie będzie miał żadnych problemów ze szczeniakiem. Jednak aktywny i skory do zabawy szczeniak może denerwować dorosłego kota, dlatego nie licz na to, że zostanie on pełnoetatową nianią – będziesz musiał samemu zająć się rozładowaniem niespożytej energii malca. Pamiętaj, by w domu znajdowały się miejsca zarezerwowane wyłącznie dla kota, do których pies nie będzie mieć dostępu. Nie wkładaj psa w kocie kryjówki i pozwól kotu schować się na dłużej.

Podobnie jak szczenięta, kocięta są nieustraszone i bardzo aktywne. Dzięki temu mogą dobrze dogadać się z dorosłymi psami, które zwykle chętnie się z nimi bawią. Problem polega na tym, że kocięta są zdecydowanie bardziej delikatne niż dorosłe koty. Psy, nawet te średniej wielkości, mogą przypadkowo skrzywdzić kociaka podczas interakcji. Zaleca się odseparowanie młodego kociaka od psa i pozwolenie na zabawę tylko pod nadzorem opiekuna.

Cierpliwość jest w tym procesie kluczem do sukcesu. Pamiętaj, że nawet bez obecności psa, kot może potrzebować kilku dni na to, by w nowym otoczeniu w ogóle wyjść z pod łóżka. Wszelkie popędzanie go i nakłanianie do interakcji, jest niewskazane. Pamiętaj też, by nie zostawiać zwierząt razem samych. Nawet, jeśli wszystko idzie dobrze, powinieneś pozwalać na interakcję tylko pod swoim nadzorem przez następne kilka tygodni.

Polecane produkty:

PETLOVE Legowisko dla psa niebieskie 48x41x16cm