Jeśli Twój pies uwielbia niszczyć wszystkie nowe zabawki w ciągu tygodnia, koszty jego rozrywki mogą znacznie nadwyrężyć Twój budżet. Tymczasem, własne zabawki dla psów zrobisz szybko, łatwo i bez wydawania dużych pieniędzy.

Zabawki dla psa muszą być przede wszystkim wytrzymałe. Psy uwielbiają przeżuwać swoje ukochane pluszaki, piłeczki i gryzaki. Zwróć też uwagę na to, by były bezpieczne – nie mogą mieć twardych, drobnych części, którymi zwierzę może się zakrztusić. Najlepiej nie używać kleju, zabronione są farby i zszywki. Jeśli dajesz psu maskotki, zwróć uwagę na to, z czego wykonane jest wypełnienie, czy mogą od niej odpaść oczy itp. Poniżej znajdziesz instrukcje wykonania kilku banalnie prostych, bezpiecznych zabawek.

Piłka na linie dla psa

Wywierć lub wytnij otwór z każdej strony piłki tenisowej. Przeciągnij mocną, grubą linę przez piłkę i zawiąż węzły po obu stronach tak, aby utrzymać ją w jednym miejscu. Kolejne węzły potrzebne będą na obu końcach liny, by móc za nią wygodnie chwycić, i by się nie strzępiła. Masz teraz świetną zabawkę do aportowania, przeciągania i żucia.

Gryzak z materiału

Psy uwielbiają żuć. Każdy z nich w ciągu swojego życia zużywa niezliczoną ilość gryzaków, na szczęście, możemy zrobić je sami. Potrzebna będzie tkanina lub dzianina. Może to być na przykład stary ręcznik kuchenny lub jeans – o ile nie jest zbyt intensywnie pofarbowany (nie chcemy, by pies zjadał barwnik). Sprawdzi się jeans jasny, mocno sprany. Równie dobrze możesz wykorzystać dzianinę, na przykład stare t-shirty. Odetnij wszelkie ozdoby, guziki, napy i inne rzeczy, które mogłyby stanowić zagrożenie. Potnij materiał na grube pasy, ale przestań ciąć około pięciu centymetrów od góry. Następnie zapleć pasy w warkocze, a powstałe warkocze – w jeden większy, grubszy warkocz. Jeśli materiał jest miękki, na końcach zabawki możesz zawiązać grube supły. Uzyskasz w ten sposób wygodny gryzak tekstylny.

Smakołyk w piłce tenisowej

Wytnij nacięcie z boku piłki tenisowej i włóż do środka trochę smakołyków dla psa. Zadaniem czworonoga będzie je wydostać. To dobry sposób na znalezienie jeszcze jednego zastosowania dla piłki, która już się zużyła.

Nogawka od spodni jako zabawka

Wypchaj nogawkę wąskich spodni tekstyliami, dbając o to, by zachować zasady bezpieczeństwa wskazane powyżej (żadnych guzików, intensywnych barwników itp.). Zszyj mocno podwójnym lub potrójnym szwem na obu końcach – w ten sposób stworzysz gryzak do przeciągania.

Na marginesie: może się zdarzyć, że pies zacznie kojarzyć zapach twoich ubrań w czymś, co przeznaczone jest do żucia. Można tego uniknąć piorąc ubrania w środku pochłaniającym zapachy, lub… używając cudzych ubrań. Poproś znajomych o ich starą odzież, jeśli nie chcesz, by pies kojarzył zabawki z zapachem domowników.

Puste pudełko

Najsłynniejszymi miłośnikami pudełek są rzecz jasna koty, ale psy też je kochają, zwłaszcza, jeśli z pudełka wydostaje się pyszny smakołyk. Psi smaczek możesz umieścić na przykład w kartonowym pojemniku po chusteczkach higienicznych. Pies będzie się świetnie bawił, wydobywając ze środka swoją nagrodę. Tę samą rolę mogą pełnić pudełka po produktach spożywczych. Taką funkcję może pełnić na przykład karton po mleku.

Duża wiązana piłka dla psa

Potrzebujesz giętkiego sznura lub długiego paska materiału. Zawiąż węzeł na środku, a następnie zawiąż kolejny węzeł wokół niego - powtarzaj, aż uzyskasz jeden gigantyczny węzeł. Rozmiar węzła będzie zależał od tego, jak duży był kawałek materiału, od którego zacząłeś. Odetnij nadmiar od końcówek, aby zapobiec nadmiernemu strzępieniu się, i daj psiakowi.

Takie domowe zabawki mogą stanowić uzupełnienie akcesoriów kupowanych w sklepach zoologicznych, których nie możesz wykonać samemu, na przykład gryzaków z gumy. Zapewnienie psu odpowiedniej ilości zabawek pozwala zapobiec nudzie, która często kończy się niszczeniem mebli czy wyposażenia wnętrz, dlatego warto zadbać o to, by zwierzę miało w czym wybierać.

Polecane produkty:

KERBL Gryzak z bawełny, 26 cm, 120 g
KERBL Gryzak dla psa z pętlą, 30 cm x 8,5 cm
KERBL Zabawka dla psa lina z piłką, 53 cm
ADBI Ciastka mini mix [C15] 1kg