Wakacyjny urlop to dla większości właścicieli psów moment niezwykle ważnej decyzji: czy zabrać swojego czworonożnego przyjaciela na wyjazd, czy lepiej będzie pozostawić go w domu, pod opieką kogoś bliskiego. Nie każdy z nas chce rozstawać się z pupilem na czas urlopu. Co więcej, niektóre psy wręcz uwielbiają podróżowanie i dobrze znoszą zarówno sam transport, jak i przebywanie w nowym miejscu. Dziś skupimy się na wyjeździe z psem nad morzem – w jakie miejsca na mapie Polski warto się udać, które plaże są otwarte na wprowadzanie zwierząt, a także co ze sobą zabrać, by jak najbardziej umilić naszemu pupilowi letni czas. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wakacjach z psem nad morzem!

Gdzie z psem nad morze – jak wybrać w Polsce miejsce na urlop?

Chociaż jeszcze kilka lat temu wprowadzanie zwierząt na polskie plaże było zakazane w każdym mieście, to dziś liczba plaż otwartych na naszych czworonożnych przyjaciół stale rośnie. W niemal każdym nadmorskim mieście znajdziemy co najmniej jedną plażę, na którą spokojnie i bez obaw o mandat możemy przyjść z psem nad morze. Na obecność pupili na plaży otwarte jest na przykład trójmiasto – zarówno Gdańsk, Gdynia, jak i Sopot mogą się pochwalić miejscami przyjaznymi czworonogom. Do innych miejscowości, do których śmiało możemy się wybrać, należą między innymi Darłowo, Kołobrzeg, Łeba, Rewal, Świnoujście czy Jastarnia. Pamiętaj jednak o tym, że dla osób z psami nad morzem przydzielone są wejścia o konkretnych numerach.

Pies w transporcie – jak uprzyjemnić mu podróżowanie

Jeśli mamy już wybrany cel naszych wakacji, pora na przygotowanie zwierzaka do samej podróży. Podróż samochodem z pewnością będzie tutaj lepszym wyborem niż autobus czy pociąg (chociaż jeśli wykupimy dla psa odpowiedni bilet, a wagon będzie klimatyzowany, pociąg również może się sprawdzić). Warto też pamiętać, że nawet dla psów, które lubią przejażdżki autem za miasto, długa podróż może okazać się już nieco bardziej stresująca. Jak się do niej przygotować? Przede wszystkim warto wiedzieć, że za przewożenie psa bez zabezpieczeń grozi mandat. Podstawowym akcesorium, w jakie należy się wyposażyć, są transporter dla psa lub klatka (dla większych czworonogów). Można je umieścić zarówno w bagażniku, jak i na tylnym siedzeniu auta. Dzięki temu pies jest też spokojniejszy i lepiej znosi podróż. Zamiast klasycznej smyczy dla psa, lepiej wyposażyć się w wygodne szelki samochodowe. Mają one specjalne zakończenie, które pozwala na szybkie przypięcie do pasów. Obowiązkowym „gadżetem” podróżowania z pupilem powinny być także miski dla psa (szczególnie miska na wodę), a także zabawki dla psa, aby nasz przyjaciel miał się czym zająć. Co 2-3 godziny powinno się robić obowiązkowe postoje. Pies powinien mieć chwilę na załatwienie potrzeb i krótki spacer.

Pies na plaży – przepisy w Polsce

Chociaż na terenie Polski jest co najmniej kilkanaście plaż, na które można przyjść z pupilem, to jednak trzeba pamiętać, że na zdecydowanej większości polskich plaż zwierzęta nie są mile widziane. Za złamanie regulaminu panującego na obiekcie i nielegalne zabranie psa nad morze obowiązuje kara o wysokości nawet 500 zł. Zawsze powinno się więc czytać regulaminy konkretnych obiektów. Nawet na niektórych plażach przyjaznych psom istnieje bowiem obowiązek trzymania psa nad morzem na smyczy i w kagańcu; z kolei inne pozwalają na przyprowadzanie zwierzaków wyłącznie w wyznaczonych godzinach. Plaże otwarte dla czworonogów zazwyczaj są oznaczone napisami, takimi jak: plaża przyjazna dla zwierząt, strefa spacerów ze zwierzętami czy plaża dla właścicieli z psami.

Pies na plaży – co zabrać ze sobą?

Jeśli mamy już wybraną plażę, czas na przygotowanie wszystkiego, co należy na tę plażę ze sobą zabrać, aby nasz własny relaks na gorącym piasku był równie przyjemny dla naszego psa. Odpowiedzialny właściciel wie, że pies nad morzem potrzebuje co najmniej kilku niezbędnych akcesoriów. Szczególną uwagę należy zwrócić na smycz. Dobrym pomysłem jest korzystanie z długiej smyczy, aby pies miał swobodę ruchu i w razie potrzeby mógł samodzielnie wybrać sobie miejsce na odpoczynek. Z powodzeniem sprawdzą się tutaj smycze z amortyzatorem, smycze regulowane czy klasyczne smycze Flexi. Podobnie jak w przypadku samochodu, ale też każdego dłuższego spaceru, nie należy zapominać o dostępie do świeżej wody. Zabierając psa nad morze, naszym obowiązkiem jest wzięcie ze sobą miski oraz chłodnej wody, do której będzie miał stały dostęp. Aby czymś zająć naszego czworonoga na plaży, dobrze też wziąć ze sobą zabawki do rzucania dla psa. Trzeba tutaj pamiętać o tym, by na relaks wybrać miejsce możliwie odludne, aby nasz czworonożny przyjaciel nie przeszkadzał innym plażowiczom. Do obowiązkowego psiego zestawu na plaże trzeba też oczywiście doliczyć woreczki na psie odchody. Pomimo że plaża jest otwarta na zwierzęta, nie wolno zapominać o tym, by po naszym psie posprzątać. Tutaj zasady się nie zmieniają.

O czym jeszcze pamiętać z psem nad morzem?

Musimy mieć świadomość, że pierwszy raz naszego psa nad morzem może się dla niego okazać stresujący. Nie prowadź go na plażę w porach upalnych. Jeśli więc Twoim głównym celem na wakacje jest leżenie i opalanie, lepiej będzie zostawić pupila w domu. Nie narażaj psa nad morzem na zbyt długie przebywanie na słońcu, gdyż może się przegrzać. Wybieraj miejsca z dostępem do cienia (np. pod drzewem czy murkiem) lub zabierz ze sobą ciemny parasol. Możesz też zabezpieczyć delikatne łapsy psa ochronnym kremem. Rozgrzany piasek jest niezwykle gorący i może powodować poparzenia. Jeśli chcesz, możesz pozwolić psu wejść do wody, ale nie zmuszaj go do tego. Do ochłodzenia równie dobrze sprawdzi się polewanie pupila wodą z butelki. Jeżeli jednak Twój pies chętnie eksploruje morską wodę, nie zostawiaj go samopas. Zawsze miej go na oku, a jeśli słabo pływa, wyposaż się zawczasu w specjalną kamizelkę ratunkową.

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym, jak zabrać psa na urlop nad morze, by podróż była nie tylko przyjemna i mało stresująca, ale przede wszystkim bezpieczna. Wyjazd z psem nad morze wbrew pozorom nie zawsze jest złą decyzją nieodpowiedzialnego właściciela – trzeba się tylko do tego dobrze przygotować!