Psy towarzyszą nam na każdym kroku. Coraz więcej hoteli, restauracji, miejsc wypoczynku czy nawet sklepów reklamuje się jako „przyjazne psom”. Nic dziwnego, że opiekunom czworonogów podróżowanie z nimi wydaje się czymś naturalnym. Tymczasem, przelot z psem wciąż nastręcza wielu trudności.

Zorganizowanie przelotu z psem wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, i nawet jeśli właściciel gotów jest ponieść znaczne koszty i pójść na duże ustępstwa w kwestii komfortu zwierzęcia – taka podróż nie zawsze będzie możliwa.

Zakaz latania dla niektórych ras

Psy ras brachycefalicznych (krótkopyskich) w ogóle latać nie powinny. Chodzi o psy ze spłaszczonymi pyskami, są to głównie mopsy, buldogi francuskie i boksery, chihuahua, pekińczyki i shih tzu. Dla tych ras charakterystyczne jest skrócenie kości czaszki i przemieszczenie struktur nosa, co prowadzi do zaniku zatok czołowych u mopsów i buldogów oraz ich nieprawidłowej budowy u pozostałych ras. Powoduje to utrudnienia w oddychaniu, w konsekwencji często zaburzenia krążenia, co w połączeniu ze stresem i wahaniami ciśnienia podczas wznoszenia się i opadania samolotu, może mieć fatalne skutki. Psów – żadnych – nie przewieziemy też tanimi liniami. Przewoźnicy tacy, jak Wizzair, Ryanair, EasyJet i in. w ogóle nie akceptują psów, ani na pokładzie pasażerskim, ani w luku bagażowym. Zazwyczaj nie pozwala się też na przewóz zwierząt młodszych niż trzymiesięczne.

Pies w kabinie pasażerskiej

Na przewóz małych psów pozwalają linie lotnicze Lot, Lufthansa, Air France i SAS, przy czym pies, razem z kontenerem, w którym się znajduje, zazwyczaj nie może ważyć więcej, niż 8 kg (6 kg w przypadku Air France). Wymaga się, by kontener mógł zmieścić się pod nogami fotela. Podczas lotu zwierzę nie może go opuszczać, zakazane jest więc na przykład trzymanie go na kolanach.

Wielkość i rodzaj kontenera precyzują linie lotnicze. Lufthansa wymaga, by był to kontener miękki, a jego wymiary nie przekraczały 55 x 40 x 23 cm. Z kolei LOT ma w swojej flocie dwa rodzaje samolotów, i to od konkretnego modelu zależą wymiary kontenera. Co ciekawe, Lufthansa wymaga także, by zwierzę mogło w kontenerze stanąć wyprostowane i swobodnie się obrócić. Cennik za przewóz psa jest taki, jak za przewóz dodatkowego bagażu w kabinie pasażerskiej i różni się w zależności od trasy. Cennik LOTu również zależny jest od kierunku, w którym się udajemy. Opłata obecnie wynosi 190 zł w lotach krajowych, 250 zł na terenie Europy i Bliskiego wschodu i 465 zł w przypadku dalszych przelotów.

Przewóz w kabinie w liniach SAS jest jeszcze bardziej ograniczony i wymaga indywidualnej zgody przewoźnika. Ponadto, liczba zwierząt, które mogą być przewożone w kabinie, jest ograniczona, i jeśli będziemy mieli pecha – nasz lot będzie miał już wyczerpany limit psów czy kotów.

Pies w luku bagażowym

Psy ważące około 8 kg i więcej podróżować muszą w luku bagażowym. To rozwiązanie ma wiele wad – zwierzę jest oczywiście narażone na duży stres. Dookoła pełno jest nowych zapachów i groźnie brzmiących dźwięków, samolot wznosi się i opada, pies zamknięty jest w kontenerze przez wiele godzin, a opiekuna nigdzie dookoła nie widać. Wydawać by się mogło, że warto zwierzaka na taką podróż po prostu uśpić, jednak to także nie jest dobre rozwiązanie – środki uspokajające i usypiające zaburzają pracę układu krwionośnego, co także jest bardzo niebezpieczne przy skokach ciśnienia. Poza tym, podróż wraz z załadunkiem i rozładunkiem trwać będzie wiele godzin – jeśli zwierzak prześpi początek tej przygody i obudzi się w obcym sobie miejscu, będzie jeszcze bardziej zestresowany.

Podróży w luku bagażowym nie należy jednak demonizować. Zwierzęta znajdują się w osobnym, klimatyzowanym pomieszczeniu, w którym panuje odpowiednia temperatura, a poziom hałasu zbliżony jest do tego w kabinie pasażerskiej. Wiele linii lotniczych odradza lub wprost zakazuje przewozu zwierząt podczas upałów lub siarczystych mrozów. Powodem jest fakt, że przed załadunkiem i po rozładunku samolotu, zwierzę wraz z bagażami spędzi czasem nawet kilka godzin na płycie lotniska lub w transporcie. W samym samolocie będzie psu już jednak całkiem wygodnie. Pamiętajmy, że w kabinie pasażerskiej dzieje się jeszcze więcej – obce zapachy i dźwięki mogą być nawet bardziej dokuczliwe.

Zgodnie z zasadami Lufthansy, do przewozu zwierzęcia w luku bagażowym niezbędny jest odpowiedni transporter zabezpieczony śrubami, bez kółek, w którym zwierzę może swobodnie się obracać i stać. Należy wyposażyć go w pojemnik na wodę oraz karmę dla psa. Cennik również odpowiada cennikowi za nadbagaż. Podobne wymagania mają linie lotnicze LOT.

Przelot jako cargo

W przypadku przelotu cargo, pies leci osobnym lotem transportowym. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę temperatury, zdrowie zwierzęcia i inne okoliczności, a także wyposażyć psa w odpowiednią ilość karmy i wody. Na kontenerze należy umieścić naklejkę z wyraźnymi instrukcjami dotyczącymi karmienia. Dno kontenera musi być wyłożone chłonnym materiałem, można też zastosować majtki dla psa. Oczywiście, musi się tam znaleźć także ulubiona zabawka.

Jak przygotować się do podróży samolotem z psem?

Jeśli przygotowujesz się do przelotu z psem, zadbaj z dużym wyprzedzeniem o wizytę u weterynarza. Pies powinien być dobrego zdrowia, mieć aktualne szczepienia przeciw wściekliźnie, być zachipowany i posiadać specjalny paszport.

Choć stres wynikający z przelotu jest olbrzymi, zagrożenia dla zdrowia i życia zwierząt zdarzają się niezwykle rzadko. Sytuacje, w których z winy przewoźnika zwierzęciu staje się krzywda, można ocenić ryzyko takiego wydarzenia na 1 do kilkuset tysięcy. Wydaje się, że to i tak za dużo – jednak przewóz samochodem czy pociągiem również nie jest wolny od ryzyka – wypadek może zdarzyć się na każdym skrzyżowaniu. Warto jednak zastanowić się, kiedy podróż z psem w ogóle jest dobrym pomysłem. O ile jest to całkowicie zrozumiałe podczas przeprowadzki, wakacje nasz zwierzak może z powodzeniem spędzić w hotelu dla zwierząt w Twoim mieście.

Polecane produkty

BIOFEED Euphoria Adult Dog GF TURKEY&SALMON 2kg
PET STYLE Transporter dla kota/psa mały 49x33x32cm [mix kolorów]
KERBL Majtki ochronne Luxus, 46 - 52 cm [83440]
BOW WOW Kości naturalne z warzywami & glukozaminą i chondroityną [BW395RD] 18szt