Łupież u psa jest kłopotliwy tak dla czworonoga, jak i dla jego właściciela. Choć bywa, że utrzymuje się długo i trudno go zwalczyć, nie należy się poddawać. Psi łupież można skutecznie zwalczyć, a w tym artykule, podpowiemy ci, jak to zrobić.

Łupież to choroba skóry objawiająca sią złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka w formie białych płatów, czemu może towarzyszyć łojotok. U wielu psów łupież jest łagodny i można go łatwo wyleczyć w domu bez opieki weterynaryjnej. Jeśli nie masz pewności co do leczenia w domu, umów się na wizytę u weterynarza, który pomoże Ci ustalić, co powoduje łupież i zaleci właściwy sposób postępowania.

W większości jest to stan wtórny wywołany inną przyczyną, taką jak alergie (pokarmowe lub środowiskowe), problemy skórne, a nawet choroby genetyczne. Najczęstszymi przyczynami łupieżu u psów są reakcje alergiczne, infekcje bakteryjne, infekcje drożdżakowe, pasożyty i zaburzenia endokrynologiczne, takie jak choroba Cushinga lub niedoczynność tarczycy, inne zaburzenia hormonalne lub choroby autoimmunologiczne. W przypadku psów genetycznie predysponowanych do łupieżu, czynniki środowiskowe, takie jak temperatura i wilgotność, mają duży wpływ na to, jak zły jest ich stan.

Jeśli psi łupież jest szczególnie nasilony, towarzyszy mu swędzenie skóry i łojotok, warto odwiedzić weterynarza, by mieć pewność, że nie jest on objawem poważniejszej choroby lub problemów hormonalnych. Wykluczyć należy także infekcje pasożytnicze, grzybicze i bakteryjne. W przypadku wystąpienia którejś z nich, weterynarz rozpocznie cykl leczenia i będzie monitorował wyniki przez kilka tygodni. Często jednak łupież wynika z czegoś innego, i zwalczyć go można nie lekami, a codzienną pielęgnacją i troską. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych przyczyn psiego łupieżu oraz sposoby walki z nimi.

Psie alergie pokarmowe a łupież

Nie da się wystarczająco podkreślić wagi odpowiedniego żywienia. Dobra karma dla psa to pierwsza rzecz, o którą powinieneś zadbać, mając na uwadze jego zdrowie. W szczególności dotyczy to psów – alergików. To właśnie uczulenia na różne rodzaje pokarmu są prawdopodobnie główną przyczyną łupieżu u psów, a także świądu i innych problemów ze skórą. Karma dla alergików oraz karmy o ograniczonej liczbie składników, pozwolą Ci wyizolować produkt, który źle wpływa na twojego podopiecznego. Być może jest to gluten, często zdarza się też alergia na drób. Pamiętaj, że zmiana karmy powinna odbywać się stopniowo, a Twój pies będzie musiał przyjmować nową karmę przez co najmniej kilka miesięcy, aby móc być pewnym, czy zaszła trwała poprawa. Być może będziesz musiał przejść przez kilka pokarmów, określone składniki, aby ustalić, co faktycznie powoduje problemy ze skórą Twojego psa.

Wypróbuj też suplementy. Warto włączać kwasy tłuszczowe Omega-3 do diety ich psów z łupieżem. Suplementy mogą być podawane w postaci tabletek lub w postaci oleju dodanego do jedzenia. Zdarza się, że skóra łuszczy się, ponieważ wysycha z powodu odwodnienia, dlatego ważne jest także zapewnienie psu odpowiedniej ilości wody.

Właściwa pielęgnacja skóry u psa

Brudna skóra i sierść mogą nasilać łupież u Twojego psa. Oczywiście, tak jak w przypadku ludzi, zbyt częste kąpiele, zwłaszcza w agresywnych środkach myjących, szkodzą zamiast pomóc, bo zmywają naturalną warstwę ochronną skóry. Ważne jest, aby znaleźć punkt równowagi – spróbuj kąpać zwierzę z użyciem delikatnego szamponu dla psa raz na dwa tygodnie, i nie zapomnij o regularnym szczotkowaniu. Jeśli łupież się utrzymuje, zmniejsz odstępy między kąpielami do 10 dni i obserwuj zmiany. U psów z problemami skóry warto zastosować szampon przeciwłupieżowy, na przykład Aurum, lub szampon przeciwświądowy Francodex. Preparaty nawilżające i kojące również znajdą tu zastosowanie, zwłaszcza między kolejnymi kąpielami.

Nawilżacz powietrza na alergie psa

Także wilgotność powietrza w Twoim domu odgrywa ogromną rolę w zdrowiu skóry, i dotyczy to wszystkich domowników, zarówno zwierząt, jak i ludzi. Ogólnie rzecz biorąc, wilgotność w domu powinna wynosić około 50%. Pogoda na zewnątrz, wiek Twojego domu, centralne ogrzewanie – wszystko to obniża wilgotność, powodując wysuszenie skóry. Również alergeny, takie jak kurz roztocza, łatwiej rozprzestrzeniają się w suchych pomieszczeniach. Jeśli podejrzewasz, że wilgotność jest niska, umieść mały nawilżacz w pokojach), z których najczęściej korzysta Twój pies, szczególnie tych, gdzie śpi.

Na koniec warto przypomnieć, że niektóre rasy są szczególnie predestynowane do łupieżu. Dotyczy to zwłaszcza Cocker Spanielów i Golden Retrieverów. W ich przypadku, troska o właściwą codzienną pielęgnację jest szczególnie ważna.

Polecane produkty

SELECTA Fafi Szampon Uniwersalny Neutralizujący Zapach 250ml
DR SEIDEL HYDRO SPRAY intensywnie nawilżający do skóry przesuszonej i swędzącej 100 ml