pupilek.com.pl

Blog tematyczny o zoologii, psach i kotach

KotyZwierzęta

Czy wiesz, jak opiekować się kotem?

Czy wiesz, jak opiekować się kotem?

Koty to niezwykłe zwierzęta, które wprowadzają do każdego domu wiele radości. Mają swoje potrzeby i preferencje, które powinien mieć na uwadze każdy właściciel. Trzeba liczyć się także z pewnymi obowiązkami typu sprzątanie kuwety, karmienie, wizyty u weterynarza. Jeśli ktoś nie miał do tej pory kota w domu, to powinien zacząć od dowiedzenia się tego, jak się nim właściwie opiekować.

Kot w nowym domu i co dalej?

Mieszkanie powinno się odpowiednio przygotować, jeśli ma zagościć w nim na stałe kot. Pozbyć należy się przedmiotów mogących stanowić zagrożenie typu rośliny trujące. W oknach powinno się zamontować siatki, aby nie dopuścić do wyskoczenia zwierzęcia. Kot potrzebuje miejsca do rozrywki i odpoczynku. Lubi wylegiwać się w ciepłych i spokojnych miejscach, najlepiej na wysokości. Trzeba zapewnić kotu poczucie bezpieczeństwa. W ciągu pierwszych dni bardzo ważne staje się udanie do weterynarza. Trzeba kota odrobaczać, wykonywać zalecane szczepienia. Potem wizyty są profilaktyczne, aby kontrolować stan zdrowia, czy nie ma żadnych nieprawidłowości w wyglądzie lub zachowaniu. Potrzebna będzie także wyprawka dla kota, na którą składają się jedzenie, legowisko, miska na pokarm i wodę, akcesoria pielęgnacyjne, drapak, kuweta i żwirek, zabawki.

Jak opiekować się kotem

Koty są mięsożercami, dlatego ich dieta powinna składać się głównie z wysokiej jakości mięsa. Warto dawać także regularnie podroby, które zawierają mnóstwo składników odżywczych. Ilość jedzenia należy dostosować do wieku kota, prowadzonego przez niego trybu życia, aktywności fizycznej, stanu zdrowia, płci. Przy problemach z zębami lub ubytkach istotne jest wybieranie miękkiego pokarmu, łatwego do pogryzienia. Kotom należy podawać mniejsze porcje jedzenia, kilka razy dziennie. Niezbędny staje się stały dostęp do świeżej wody. Warto kupić fontannę, gdyż koty preferują picie bieżącej wody. Nie przepadają za wodą stojącą w misce, szczególnie blisko jedzenia. Nie należy przesadzać ze smakołykami, bo zwiększa to ryzyko rozwoju otyłości i innych schorzeń. Kolejną kwestią jest podawanie kotu pokarmu mokrego i suchego. Dieta nie powinna jednak opierać się wyłącznie na komercyjnej karmię, bo mogą pojawić się niedobory żywieniowe.

O czym pamiętać, mając kota w domu?

Kota należy regularnie odrobaczać, samemu również warto to robić. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zwierząt wychodzących. Dobrym rozwiązaniem staje się także wykastrowanie kocura lub wysterylizowane kotki. W ten sposób można wydłużyć życie zwierzęciu i uchronić go przed wieloma schorzeniami. Nie trzeba również przejmować się popędem płciowym i rozmnażaniem. Kot nie będzie również miał tendencji do uciekania i walczenia z innymi osobnikami. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku kotów jest stosowanie diety barf. Niezbędne staje się także zapewnienie kotu rozrywki. Musi się on wyszaleć. Nie może zabraknąć wobec tego różnego typu zabaw. Świetnie sprawdzają się małe piłki, wędki z piórkami, maskotki przypominające myszy lub ryby. Dobrą zabawę zapewni również wskaźnik laserowy. Jeśli kot wychodzi na zewnątrz, nie wolno mu obcinać pazurów. Należy wstawić drapak, aby mógł ostrzyć sobie na nim pazury.

Udostępnij