pupilek.com.pl

Blog tematyczny o zoologii, psach i kotach

Zwierzęta

Świetne jaszczurki dla początkujących

Świetne jaszczurki dla początkujących

Wiele osób pragnie rozpocząć swoją przygodę z hodowaniem jaszczurki. Trzeba jednak do tego odpowiednio się przygotować. Istnieją świetne jaszczurki dla początkujących.

Najlepsze jaszczurka dla początkujących

Świetnym wyborem na jaszczurkę do domu jest gekon płaczący. Mowa tutaj o niewielkiej jaszczurce, która osiąga około 9 centymetrów długości ciała razem z ogonem. Gatunek ten żyje w wielu strefach klimatycznych. Gekona płaczącego można spotkać między innymi w Nowej Zelandii, u wybrzeży Ameryki Środkowej, na Sri Lance, a także na północnym wybrzeżu Ameryki Północnej. Trzeba wiedzieć, że jaszczurka ta rozmnaża się przede wszystkim partenogenetycznie. Oznacza to w skrócie, iż samice składają jaja niezapłodnione, z których klują się samice. Warto też wiedzieć, że jaszczurka ta jest małych rozmiarów, dlatego terrarium o rozmiarach 25x25x30 centymetrów będzie wystarczające. W czasie hodowli tego gatunku jaszczurki trzeba pamiętać o właściwym wyposażeniu terrarium. Gekon płaczący jest dość szybki oraz ruchliwy. Dla początkującego hodowcy jaszczurek będzie jednak idealnym wyborem. Trzeba pamiętać o tym, że w terrarium gekona płaczącego nie może zabraknąć kryjówek, patyków, a także lian. Do tego trzeba doliczyć rośliny sztuczne, a także żywe.

Jaszczurka do domu

Gekon płaczący to jaszczurka zalecana dla początkujących hodowców. Z tego powodu nie powinna nikomu sprawiać większych problemów. Podstawowym pokarmem są owady oraz papki owocowe. Wodę natomiast spijają z liści oraz ścianek terrarium. Dodatkowym plusem gekonów płaczących jest też temperatura, a ponadto oświetlenie, jakie trzeba im zapewnić. Podczas dnia warto dać im dostęp do światła. Dlatego jasne pomieszczenie w domu z nawiązką powinno wystarczyć. Jeżeli mowa natomiast o temperaturze, w dzień powinna wynosić od 24 st. do 30 st. Celsjusza. W nocy musi spadać do temperatury pokojowej.

Jaszczurka do terrarium

Inną świetną jaszczurką dla początkujących jest gekon orzęsiony. Co ciekawe, jeszcze w 1994. gatunek ten uznawany był za wymarły. Na szczęście w tym samym roku został znowu odkryty. Pierwsze schwytane osobniki szybko zaaklimatyzowały się w terrarium, dając szansę na przetrwanie tego gatunku. Występują one naturalnie wyłącznie na wyspach Nowej Kaledonii. Warto wiedzieć o tym, że gekon orzęsiony to jaszczurka nocna. Przede wszystkim nie wymaga dodatkowego oświetlenia, z tego powodu dobrze naświetlony pokój spokojnie wystarczy. Trzeba jednakże przemyśleć kupno żarówek dziennych. Zwiększają one temperaturę w terrarium do wymaganej podczas dnia temperatury wynoszącej 25 st. Celsjusza. Terrarium dla gekona orzęsionego powinno mieć rozmiary wynoszące około 45x45x60 centymetrów. Warto dodać, że wyposażenie klatki dla gekona orzęsionego nie powinno sprawić żadnych kłopotów. Na spód należy wysypać podłoże do terrarium, a jako kryjówkę stosuje się na przykład tuby korkowe. Trzeba dekorować je roślinami sztucznymi. Okazuje się, że gekony orzęsione to idealne gatunki jaszczurek dla początkujących. Są skoczne oraz psotne.

Udostępnij