pupilek.com.pl

Blog tematyczny o zoologii, psach i kotach

Ryby

Małe, średnie i duże, czyli…jaki rozmiar akwarium będzie najlepszy dla początkującego akwarysty?

Małe, średnie i duże, czyli…jaki rozmiar akwarium będzie najlepszy dla początkującego akwarysty?

Akwarystyka niezmiennie od lat cieszy się sporym powodzeniem, a grono jej fanów z roku na rok rośnie. Dla wielu początkujących akwarystów skompletowanie pierwszego zestawu akwarium często jest dosyć skomplikowane, a najtrudniejszą rzeczą okazuje się być wybór odpowiedniej wielkości zbiornika.

Dosyć często o jego wielkości decyduje cena lub miejsce, jakim dysponujemy w domu. Często słyszy się również opinie, że małe akwarium jest łatwiejsze w utrzymaniu. Czy tak jest na prawdę? Cóż… odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Małe akwarium – mały kłopot?

Wybieranie małego zbiornika, z myślą, że jest łatwy w utrzymaniu, lub na próbę, żeby sprawdzić np. czy akwarium dla dzieci będzie dobrym pomysłem, to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących akwarystów. Dlaczego?

Głównie za względu na niestabilne parametry wody. W małych zbiornikach często występują nagłe zmiany warunków termicznych i chemicznych. To z kolei może powodować problemy z mętnieniem wody, atakami glonów czy z utrzymaniem zdrowych ryb. Ściśnięte rośliny również nie mają szans na prawidłowy rozwój, a wszelkie próby odmulenia akwarium kończą się fiaskiem, ze względu na brak możliwości manewrów podczas czyszczenia zbiornika.

Wśród największych akwariowych koszmarów, jakie możesz zafundować swojej rybce, prym wiedzie do niedawna bardzo popularna kula. Ze względu na brak kąta, kuliste akwarium uniemożliwia zamieszkującej je rybce znalezienie schronienia, co w przypadku płochliwych gatunków ma traumatyczne działanie i negatywnie wpływa na ich samopoczucie.

rozmiar akwarium

Idealna wielkość pierwszego akwarium

Skoro już wiemy, że małe np. 25-litrowe akwarium to niekoniecznie dobry pomysł, a już w szczególności dla początkującego akwarysty, to zastanówmy się, jakie akwarium będzie najlepszym wyborem!

W zależności od tego, jaką ilość miejsca chcesz/możesz przeznaczyć na zbiornik, optymalną wielkość wybranego przez Ciebie akwarium powinna się mieścić w przedziale między 54 l a 112 l. Brzmi strasznie? A nie powinno! Wbrew pozorom 54 litrowe akwarium nie ma wcale imponujących rozmiarów. W przypadku prostego zbiornika, jego wymiary to skromne 60 × 30 × 30 cm.

Oczywiście zbiornik 112 l, oferowany m.in. przez sklep akwarystyczny https://trzmiel.com.pl, jest już odpowiednio większy, jednak jego wymiary 80 × 35 × 40 cm nadal nie powinny przytłaczać. Wybierając zbiornik, powinieneś się również kierować ilością i rozmiarem rybek, które masz zamiar w nim umieścić. Im większą planujesz hodowlę, tym większy litraż powinno mieć Twoje akwarium.

Nie tylko wielkość, ale i grubość

Grubość szkła w akwarium często jest pomijana przez początkujących akwarystów, podczas wyboru zbiornika. Najczęściej wynika to z niewiedzy.

Tymczasem grubość ścian akwarium jest również ważna, ponieważ ma ona wpływ na wytrzymałość danego zbiornika. Im większy, tym grubsze powinny być jego ścianki. W przypadku średnicy ścianek znaczenie ma także to, czy wybierzesz akwarium z zabezpieczeniami (np. w postaci listew), czy bez.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij