pupilek.com.pl

Blog tematyczny o zoologii, psach i kotach

Pies

Miejsce dla psa w domu – jak je zorganizować?

Miejsce dla psa w domu – jak je zorganizować?

Opieka nad psem to nie tylko spacery, zabawa czy karmienie. Każdy psiarz musi też zatroszczyć się o samopoczucie i kondycję psychiczną swojego pupila. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest zapewnienie zwierzakowi jego własnej, bezpiecznej przestrzeni do odpoczynku i zabawy. Dowiedz się, gdzie umieścić legowisko dla psa, by pupil chętnie z niego korzystał!

Posiadanie psa daje mnóstwo radości, ale wiąże się też z pewną odpowiedzialnością. Jeśli chcesz, by Twój czworonożny przyjaciel dobrze poczuł się w swoim nowym domu, już zawczasu przygotuj się na jego przybycie. Postaraj się skompletować wyprawkę i zorganizuj miejsce dla psa w domu. Własna wygodna przestrzeń, w której psiak poczuje się bezpiecznie, pozwoli mu szybciej zadomowić się w nowym miejscu. Jakie jest najlepsze miejsce na legowisko dla psa i jakie funkcje ono pełni?

Posłanie dla psa – miejsce do spania czy coś więcej?

Nawet jeśli nie masz nic przeciwko temu, by pies wylegiwał się obok Ciebie na kanapie, to i tak warto zorganizować w domu specjalne miejsce tylko dla niego. Psie posłanie jest bowiem nie tylko miejscem do spania i odpoczynku, ale też czymś w rodzaju bezpiecznej kryjówki.

Miejsce należące tylko do psa, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Zwierzak może skryć się na swoim posłaniu, kiedy poczuje się niepewnie, przestraszy się czegoś albo po prostu zechce odpocząć od domowego zamieszania.

Legowisko dla psa z Kakadu.pl

Źródło: kakadu.pl/31-legowisko-dla-psa/

Prywatny azyl na wygodnym legowisku przyda się zwierzakowi również w stresujących sytuacjach, takich jak wizyty gości czy dłuższa nieobecność opiekuna. Takie miejsce warto zapewnić pupilowi także wtedy, gdy w domu są dzieci. W tym wypadku trzeba też od małego uczyć swoje pociechy, by nie przeszkadzały psiakowi, kiedy ten odpoczywa na posłaniu.

Gdzie umieścić legowisko dla psa? 3 najważniejsze zasady

Wyznaczając miejsce dla psa w domu, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Psy podobnie jak ludzie chcą odpoczywać w ciszy i spokoju, ale nie lubią przebywać z dala od swojej rodziny. Jak wybrać właściwe miejsce?

  • Temperatura – posłanie dla psa powinno znajdować się z dala od grzejników, klimatyzacji, okien oraz drzwi, a więc miejsc, przy których dochodzi do dużych wahań temperatury. Pamiętaj, że pies nie może dostosować się do panujących w domu warunków tak, jak Ty. Nie może po prostu rozebrać się albo ubrać cieplej, gdy w pomieszczeniu zrobi się chłodno. Unikaj więc przeciągów i punktów tuż przy rozkręconym kaloryferach;
  • Cisza i spokój – miejsce dla psa w domu powinno być położone z dala od wszelkiego rodzaju hałasów. Najlepiej wyznaczyć taką część domu, w której panuje względna cisza i spokój, więc pies nie będzie niepokojony przez nikogo w czasie snu. Unikaj ciągów komunikacyjnych, takich jak korytarz, klatka schodowa czy miejsca tuż przy drzwiach do pokojów. Postaraj się też ustawić legowisko z dala od źródeł dźwięku, typu telewizor czy pralka. Nieustanny ruch albo hałas w pobliżu legowiska sprawia, że psiak, zamiast zapaść w głęboki sen, przejdzie jedynie w stan czuwania i nie zazna odpoczynku. Posłanie dla psa najlepiej umieść gdzieś na uboczu, w zacisznym miejscu oddalonym od rozpraszających psa bodźców;
  • Kontakt z domownikami – wyznaczając przestrzeń dla pupila w domu, pamiętaj, że psy to towarzyskie zwierzaki, które potrzebują bliskiego kontaktu ze swym opiekunem. Nie można więc całkowicie odizolować ich od reszty domu i domowników. Posłanie powinno znaleźć się w miejscu, z którego pies będzie mógł swobodnie wyjść i od razu dołączyć do rodziny. Wiele psów nawet podczas odpoczynku lubi mieć na oku domowników i śledzić z ukrycia to, co dzieje się dookoła.

Pozwól psu wybrać swoje miejsce

Trudno wskazać jedno idealne miejsce na posłanie dla psa. Warto pamiętać, że każdy zwierzak jest inny i może mieć własne preferencje co do miejsca i sposobu odpoczynku. Dla jednego psa odpowiedni będzie zaciszny kącik w salonie, a dla innego niewykorzystana przestrzeń pod schodami. Wielu opiekunów organizuje pupilowi legowisko pod własnym biurkiem albo w pobliżu ulubionego fotela. Jeśli nie masz pomysłu, gdzie zorganizować miejsce dla psa, wybierz na początek jedną z tych lokalizacji.

Może się jednak zdarzyć, że to pupil sam podpowie Ci, gdzie jest mu najwygodniej. Wystarczy, że przez jakiś czas uważnie poobserwujesz zwierzaka, a szybko zauważysz, gdzie lubi układać się do snu.

Miski dla psa z Kakadu.pl

Źródło: kakadu.pl/30-miski-dla-psa/

Jeśli dysponujesz większą ilością przestrzeni w domu, zorganizuj pupilowi dwa różne miejsca do spania. Jedno z nich może znajdować się w bardziej gwarnym punkcie domu, a drugie w zacisznym kąciku. Legowiska warto rozmieścić tak, aby zwierzak mógł przemieszczać się po domu razem z Tobą i towarzyszyć Ci przez większość dnia. Posłania możesz ustawić w sypialni, drugie w salonie lub swoim domowym gabinecie.

Jakie legowisko dla psa wybrać?

Istotną kwestią jest także wybór samego legowiska. Jakie powinno być? Przede wszystkim na tyle duże, by pies mógł się na nim swobodnie położyć i przybrać wygodną dla siebie pozycję. Posłanie wybieraj zatem pod kątem gabarytów swojego pupila. Mniejsze psiaki chętnie odpoczywają na legowiskach typu budka lub wiklinowy kosz. Dla większych czworonogów przeznaczone są obszerniejsze kanapy z podwyższonymi ściankami.

Wybierając legowisko, zwróć także uwagę na materiał, z jakiego je wykonano. Tworzywo powinno być miłe w dotyku, ale też wytrzymałe na tyle, by przetrwało bliski kontakt z psimi zębami i pazurami. Równie ważna jest łatwość czyszczenia oraz możliwość prania w pralce.

Kupując legowisko dla psa, warto zaopatrzyć się także w pozostałe elementy wyprawki, takie jak szelki, zabawki czy miska dla psa!

Udostępnij