pupilek.com.pl

Blog tematyczny o zoologii, psach i kotach

Zwierzęta

Jakie zwierzę do domu będzie najlepsze?

Jakie zwierzę do domu będzie najlepsze?

Wiele osób zastanawia się nad tym, aby posiadać w domu jakieś zwierzę. Problem tylko w tym, że nie są w stanie podjąć decyzji, które wybrać. Wiedzieć trzeba, że nawet najmniejsze i żyjące zaledwie kilka lat gryzonie, to ogromne zobowiązanie i duża odpowiedzialność. Jest to więc naprawdę ważna decyzja, która powinna zostać poprzedzona poważnymi przemyśleniami. Czym się więc charakteryzują poszczególne zwierzaki do domu? Jak najlepiej dopasować konkretne zwierze do swoich potrzeb, lecz również możliwości?

Wybieramy psa

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpopularniejszym zwierzakiem w polskich domach są psy. Rzecz jasna ilość najróżniejszych gatunków jest naprawdę ogromna i nie można na podstawie jednego podjąć decyzji, czy pies będzie odpowiedni, czy też nie. Wiedzieć jednak trzeba, że mimo wszystko posiadają one kilka wspólnych cech.
Najważniejszą sprawą, o której trzeba pamiętać podczas rozważania zakupienia psa, jest konieczność wychodzenia z nim na spacery. Psy nie będą załatwiały się w domu, tak jak inne zwierzęta, lecz wymagają przynajmniej dwóch lub trzech spacerów dziennie. Jeśli więc nie ma się na to możliwości, wzięcie psa będzie złą decyzją.

Wybieramy kota

Jeśli chce się mieć zdecydowanie bardziej niezależne zwierzę, które poradzi sobie bez właściciela przez cały dzień, to najlepszym wyborem będzie w tym wypadu kot. Kot spokojnie załatwia się samodzielnie, a także istnieje możliwość wypuszczania go na zewnątrz. Kot nauczony jest, aby wracać do domu.
Jaka jest wada kota? Nie każdemu przypadnie do gustu jego charakter. Jeśli jest się przyzwyczajonym do psa, który zawsze przychodzi, chętnie się bawi i lubi spędzać czas ze swoim właścicielem, to posiadanie kota może być niemiłą niespodzianką. Koty wolą swoje towarzystwo, są niezależne i nie tak przyjacielskie, jak psy.

Gryzonie

Zarówno pies, jak i kot mają tę jedną wadę, że wymagają do hodowania nieco większej przestrzeni. Życie z takim zwierzakiem w małej kawalerce może być nieco niewygodne. Czy oznacza to, że osoby mieszkające w małych mieszkaniach nie powinny mieć zwierzaków? Oczywiście nie, ale muszą dopasować je do swoich możliwości.
Doskonałym wyborem dla osoby żyjącej na niewielkiej przestrzeni jest posiadanie jakiegoś gryzonia. Wymagają one do życia niewielkiej klatki, którą można postawić na podłodze lub na biurku. Co więcej, są one bardzo atrakcyjne wizualnie, miłe w dotyku i nie wymagają specjalnie dużo uwagi.

Żółw

Niezwykle nietypowym zwierzęciem hodowanym w domu jest żółw. Charakteryzuje się on bardzo długim życiem, a także nietypowym jak na inne domowe zwierzątka sposobem opieki. Bardzo łatwo można go oswoić i pomimo braku miękkiego futerka jest on bardzo dobrym towarzyszem dla człowieka. Co ciekawe, wymaga spacerów w słoneczne dni, a także należy smarować jego skorupę, aby zachowała dobrą elastyczność.

Rybki

Jakie zwierze do domu będzie najlepsze pod kątem niewielkiego nakładu pracy? Jak się okazuje, w tym wypadku bezkonkurencyjne będą rybki. Wystarczy je tylko raz dziennie nakarmić, a także raz na jakiś czas oczyścić im akwarium i to dosłownie wszystko. Jest to więc wybór dla kogoś, kto nie ma czasu na bardziej wymagające opieki zwierzaki.

Udostępnij