pupilek.com.pl

Blog tematyczny o zoologii, psach i kotach

Psy

Pies z nadwagą – co robić?

Pies z nadwagą – co robić?

Nadwaga u psów jest obecnie problemem bardzo powszechnym. Z uwagi na to, że stan ten poważnie zagraża zdrowiu zwierzęcia, po zaobserwowaniu go należy czym prędzej podjąć kroki w celu przywrócenia prawidłowej masy ciała. Jakie są skutki nadwagi? Jak ją rozpoznać, leczyć i uchronić przed nią czworonożnego przyjaciela w przyszłości? Dowiedz się więcej!

Nadwaga u psa – co oznacza i jak ją rozpoznać?

Rozpoznanie nadwagi jest stosunkowo proste. Wystarczy, że dobrze przyjrzysz się swojemu pupilowi. Poproś go o to, aby przyjął pozycję stojącą i spójrz na niego z góry oraz z boku. Przy prawidłowej masie ciała żebra psa są dobrze wyczuwalne. Gdy czworonóg ma nadwagę, są one lekko wyczuwalne lub niewyczuwalne (w zależności od stopnia nadwagi). W przypadku prawidłowej sylwetki widoczne jest delikatne wcięcie w pasie, a brzuch jest nieobwisły (jego linia wyraźnie wznosi się od żeber do bioder). Pies z nadwagą nie posiada wcięcia w pasie, natomiast jego brzuch jest równoległy do podłoża bądź obwisły.

Jeśli nie masz pewności, czy właściwie interpretujesz wyniki własnej obserwacji, a podejrzewasz nadwagę lub otyłość, koniecznie udaj się na konsultację do lekarza weterynarii lub dietetyka zwierzęcego.

Nadwaga u psa – skutki

Pies z nadwagą to pies, który szybko się męczy, jest ospały, odczuwa dyskomfort a nawet ból, dlatego nie może w pełni korzystać z codziennych aktywności. To z kolei wywołuje u niego złe samopoczucie i silną frustrację, mogąc prowadzić do zaburzeń behawioralnych. Nadwaga jest prostą drogą do otyłości oraz wielu innych groźnych chorób, jak np. cukrzyca, choroby układu kostnego, stawów, choroby sercowo-naczyniowe.

Nadwaga u psa – co robić?

Jeśli nie posiadasz wystarczającej wiedzy w tym zakresie, nie podejmuj działań na własną rękę. Udaj się do specjalisty, który wykonana badania, oceni kondycję psa i zaplanuje skuteczne leczenie. Podstawą terapii są zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Nawet najwyższej jakości karmy bytowe, ze względu na swój skład, mogą być nieodpowiednie dla psa z nadwagą, dlatego postaw na dobre, sprawdzone karmy specjalistyczne, np. SPECIFIC™. Cechują się one niską zawartością tłuszczu i kalorii przy jednoczesnym wysokim poziomie włókna i białka, dzięki którym Twój podopieczny zaspokoi największy głód bez konieczności przyjmowania dużej dawki energii.

Aktywność fizyczną wprowadzaj stopniowo. Nie narażaj pupila na zbyt długie lub/i intensywne treningi. To bowiem prosta droga do zniechęcenia i kontuzji! Obserwuj psa i powoli zwiększaj poziom trudności. Zadbaj o regularność i postępuj konsekwentnie, a już niebawem zauważysz pierwsze zadowalające efekty.

Pamiętaj o tym, że zbilansowana dieta i ruch są niezbędne do zachowania dobrego samopoczucia i kondycji, dlatego zapewnij je czworonogowi także po tym, gdy uzyska prawidłową masę ciała. Dzięki temu niechciane kilogramy już nie wrócą!

Materiał zewnętrzny

Udostępnij