pupilek.com.pl

Blog tematyczny o zoologii, psach i kotach

KotyZwierzęta

Czy wiesz, co piją koty?

Czy wiesz, co piją koty?

Wiele osób myśli, że podawanie kotu mleka jest czymś właściwym. Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. W fazie wzrostu jest to oczywiście coś normalnego, ale nie w dorosłym życiu. Picie mleka cudzego gatunku to zły pomysł, nie dotyczy to wyłącznie kotów. Pora skończyć z dawaniem im tego typu napoju, aby uniknąć negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Czy koty mogą pić mleko?

Małe koty piją mleko, co jest czymś oczywistym. Trzeba tylko zaznaczyć, że pochodzi ono od matki kociąt, czyli tego samego gatunku. Podawanie kotu mleka krowiego lub od innego zwierzęcia to niezbyt dobry pomysł. W naturze koty piją mleko swojej matki do maksymalnie dwunastego tygodnia życia. Później zanika w ich organizmie enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy obecnej w mleku zwierzęcym. Na tym jednak nie koniec. Już w przypadku trzymiesięcznego kota, który wypije mleko, mogą pojawić się rozmaite dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wiele osób nawet nie kojarzy wystąpienia biegunki, wymiotów, wzdęć, wysypki z podawaniem kotu mleka. Są to jednak typowe symptomy świadczące o nietolerancji laktozy, to samo dotyczy ludzi.

Co piją koty?

Wiadomo już, że kotom nie powinno się podawać mleka. Pojawia się wobec tego pytanie, co one piją. Najlepszym rozwiązaniem staje się oczywiście woda. Ma być ona czysta i świeża. Koty preferują jej picie w ruchu, dlatego świetnie sprawdza się fontanna, czyli specjalne poidełko. Koty są bardzo wybredne, mogą wręcz unikać picia wody, jeśli pływają w niej jakieś drobinki, rozmaite zanieczyszczenia. Konieczne staje się codzienne nalewanie świeżej, najlepiej zmieniać ją parę razy na dobę. W przeciwnym razie kot może odmawiać picia wody, co wpływa niekorzystnie na jego stan zdrowia. Nie zaleca się podawać kotu wody z kranu. Lepiej najpierw ją przefiltrować lub wlać do miski wodę mineralną niegazowaną. Nie mogą znajdować się w niej metale ciężkie. Można również przygotować wodę kranową i po schłodzeniu podać ją swojemu pupilowi. Koty nie przepadają za ciepłą wodą, wolą zimną.

Dlaczego trzeba dbać o nawodnienie kota?

Odpowiednie nawilżenie kociego organizmu jest niezwykle ważne. Wystrzegać należy się odwodnienia, bo zagraża zdrowiu i życiu zwierzęcia. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wszystkich narządów. Niedostateczne nawodnienie przyczynia się do zaburzenia pracy nerek. Cierpi na tym cały układ moczowy. Mogą pojawić się rozmaite problemy zdrowotne, rozwinąć schorzenia. Należy temu przeciwdziałać. Kot musi mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody. Jeśli nie chce jej pić, to trzeba go zachęcić lub przynajmniej podawać więcej wilgotnego pokarmu.

Jeśli kot je sporo suchej karmy, to potrzebuje więcej wody. Istotne jest także to, aby nie ustawiać miski z wodą w tym samym miejscu, w którym znajduje się naczynie z pokarmem. Kolejna kwestia dotyczy tego, że koty preferują picie z misek szklanych. Bardzo ważne będzie, aby wypełniać naczynia z wodą po same brzegi. Jest to dla kota duże ułatwienie, zachęca do napicia się. Można również kupić zwierzęciu specjalne kocie mleko, które tak naprawdę nie ma niczego wspólnego z prawdziwym mlekiem.

Udostępnij